Suomen vanhimmat jalkapalloseurat


Yksi Suomen urheiluhistorian merkittävimmistä ilmiöistä sai alkunsa 1890-luvulla, kun ulkomailla matkustelleet suomalaiset sekä englantilaiset merimiehet alkoivat tutustuttaa suomalaisia jalkapallon ihmeelliseen maailmaan. 1900-luvun alulle saakka jalkapallo oli lähinnä lasten ja opiskelijoiden harrastus, mutta vuonna 1908 pelattu ensimmäinen Suomenmestaruus cup toi lajin suuren kansan tietoisuuteen.

Ensimmäinen Suomen mestari jalkapallossa oli helsinkiläinen Sportsklubben Unitas -niminen joukkue, joka toimi vuosien 1905–1945 välisenä aikana. 1910-luvulla alkanut ensimmäinen maailmansota hidasti jalkapallon voittokulkua maassamme, mutta 1930-luvulla SM-sarjaa jatkettiin.

1930-luvulla jalkapallo oli Suomessa amatööritasolla. Ammattipelaajia tai valmentajia ei vielä ollut, vaan jalkapalloa pelattiin lähinnä iltaisin ja kesäaikaan. Vaikka Suomen Palloliitto perustettiin jo vuonna 1907, sai se ensimmäisen täyspäiväisen työntekijänsä vasta vuonna 1936, kun Hugo Valpas palkattiin pääsihteerin virkaan.

1940-luvun taitteessa ja sen alkupuolella Suomisarja keskeytettiin joinakin vuosina toisen maailmansodan vuoksi, mutta 1940-luvun lopulla alkoi jalkapallo Suomessa kukoistaa. Osa 1900-luvun alkupuolella perustetuista jalkapalloseuroista jatkaa toimintaansa maassamme yhä tänä päivänä.

Suomen jalkapalloinnostus alkoi Helsingistä

Helsingin Ponnistus on Suomen toiseksi vanhin urheiluseura. Se perustettiin vuonna 1887, ja jalkapallo otettiin seuran ohjelmaan vuonna 1903. Vasta 13 vuotta myöhemmin seura liittyi Suomen Palloliiton jäseneksi. 1900-luvun alkupuolen sodat hidastivat jalkapalloilua yleisesti, mutta vuonna 1929 Ponnistus pelasi ensimmäisen kansainvälisen ottelunsa virolaista seuraa vastaan. SM-sarjaan Ponnistus pääsi vuonna 1948, ja parikymmentä vuotta myöhemmin vuonna 1967 Ponnistus nousi jalkapallon mestaruussarjaan. Joukkue oli helsinkiläisten suosikki ja rikkoi jopa stadionin yleisöennätyksen, mutta putosi silti mestaruussarjasta jo vuonna 1968.

Helsingin Jalkapalloklubi, eli HJK, on Suomen mestaruuksissa mitattuna Suomen kautta aikojen menestynein jalkapalloseura peräti 28:lla SM-kullallaan. HJK perustettiin vuonna 1907 Franz Fredrik Wathénin ideasta.

Ensimmäisen Suomen mestaruutensa HJK voitti vuonna 1911, kun se pelasi Åbo IFK:ta vastaan lukemin 7-1. Sama toistui seuraavana vuonna HIFKia vastaan samoin voittolukemin. Aina 1940-luvulle saakka HJK voitti useita SM-kultia ja Mestaruussarjoja. Toinen maailmansota pysäytti HJK:n voittokulun osittain talousvaikeuksien vuoksi, mutta joukkueen vuonna 1954 voittama SM-pronssi vei sen takaisin menestyksen tielle.

Helsingissä 1900-luvun alussa perustetut ruotsinkieliset seurat

FC Kiffen, alun perin nimeltään Kronohagens Idrottsförbund, on vuonna 1908 perustettu helsinkiläinen jalkapalloseura. Kiffenin perusti aikanaan kahdeksan koululaispoikaa Helsingin Kruunuhaassa. Seuran klubihuoneena toimi pankinjohtaja Emil Schybergsonin kellari. Kiffen on voittanut Suomenmestaruuden neljä kertaa vuosina 1913, 1915, 1916 ja 1955.

Kiffenin menestys oli kivikkoista läpi 1900-luvun. Joukkue on kamppaillut sarjassa pysymisestä useita kertoja ja kivunnut tiputtuaan aina takaisin. 1970-luvulla seuran onni ja talous kääntyivät kasvuun, ja sen jälkeen joukkueen taso on ollut enemmän tai vähemmän keskiluokkaista.

Idrottsföreningen Kamraterna, Helsingfors, eli HIFK perustettiin vuonna 1897 tuolloin 15-vuotiaan Georges Doubitskyn toimesta. Jalkapalloa HIFK:issä alettiin pelata vuonna 1907, ja ensimmäisen ottelunsa joukkue pelasi 17. toukokuuta vuonna 1908 Unitasta vastaan ja voitti lukemin 2-1.

Ensimmäisen Suomen mestaruutensa HIFK voitti vuonna 1930 ja uusi tittelinsä samalla vuosikymmenellä kolme kertaa vuosina 1931, 1933 ja 1937. HIFK oli yksi Suomen menestyneimpiä jalkapallojoukkueita aina 1970-luvulle saakka, jonka jälkeen joukkueen voittokulku katkesi yli 40 vuodeksi. Vuonna 2014 HIFK nousi Veikkausliigaan.

Turun vanhimmat jalkapalloseurat

Åbo Idrottsföreningen Kamraterna, eli ÅIFK, on turkulainen ruotsinkielinen yleisseura, joka on perustettu vuonna 1908. ÅIFK saavutti suurta menestystä jalkapallossa 1900-luvun alkupuolella. Se voitti ensimmäisen Suomen mestaruutensa vuonna 1910 ottelussa Viipurin Reippaita vastaan lukemin 4-2. Lisäksi seura voitti 1910-luvulla peräti viisi SM-hopeaa.

Viimeisimmät kaksi Suomen mestaruuttaan joukkue voitti vuosina 1920 ja 1924, molemmat loppuottelussa HPS:ää vastaan. Suomen Cupin voittoa ÅIFK juhli vuonna 1965. Nykypäivänä Åbo IFK pelaa Jalkapallon Kolmosessa.

Åbo IFK:n noustua Turun ykkösjoukkueeksi 1910-luvulla herätti se kateutta kaupungin suomenkielisissä jalkapallopiireissä. Kaupungille haluttiin suomenkielinen jalkapallon erikoisseura, mutta useat yritykset perustaa jalkapallojaosto olemassa olevien seurojen kanssa epäonnistuivat erimielisyyksien vuoksi.

Tämän seurauksena Turkuun perustettiin Turun Palloseura TPS vuonna 1922. Seura nousi heti kaupungin ykkösjoukkueeksi, pääsi toisena toimintavuotenaan SM-finaaliin ja voitti ensimmäisen mestaruutensa vuonna 1928. TPS on lähes sadan toimintavuotensa aikana voittanut yhteensä 8 SM-kultaa, 11 SM-hopeaa ja 11 SM-pronssia. Nykypäivänä TPS pelaa Suomen Veikkausliigassa.

Vaasassa on pelattu jalkapalloa jo 118 vuotta

Vaasa IFK, eli Idrottsföreningen Kamraterna Vasa, on yksi Suomen vanhimmista jalkapallojoukkueista, joka yhä vuonna 2018 pelaa Kakkosessa. VIFK on perustettu jo vuonna 1900. Suomisarjan otteluihin VIFK alkoi kuitenkin osallistua vasta 1940-luvulla, jolloin se voittikin Suomen mestaruuden kaksi kertaa vuosina 1944 ja 1946.

VIFK oli aina 1970-luvulle asti yksi maamme kärkijoukkueita, sillä 21 kauden pelaaminen pääsarjatasolla toi joukkueelle peräti seitsemän SM-mitalia. Joukkueen ainoa Suomen vuoden pelaaja -tittelin saanut henkilö oli Matti Jokinen vuonna 1955.

Tammisaaren vanhin seura on ollut mukana alusta saakka

Ekenäs Idrottsförening eli EIF on yleisseura, joka perustettiin Tammisaaressa vuonna 1905. Jalkapallo otettiin mukaan ohjelmaan vuonna 1907, jolloin seura myös pelasi ensimmäiset ottelunsa. Vastustajina peleissä olivat Unitas ja HJK. Tammisaaren EIF oli mukana sarjajalkapalloilussa alusta asti; vuonna 1930 joukkue pelasi B-sarjassa ja vuonna 1933 yhden kauden A-sarjassa.

Menestystä ei joukkueelle pahemmin tullut, sillä kaudella 1933 EIF hävisi kaikki 14 otteluaan ja sijoittui sarjan viimeiseksi. EIF on pelannut 1900-luvulla pääosin B-sarjassa ja 1970-luvun sarjauudistuksen jälkeen Kakkosessa.